Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 KeramWistagano

KeramWistagano

Nowy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 listopad 2018 - 11:21:01

Przodkowie postawili pomnik ofiarom......i wszystko jasne, Einstein mial racje.

#2 Samanta Blumstein

Samanta Blumstein

Piękny Śląsk

• PipPipPipPip
  • 4861 postów

Napisano 16 listopad 2018 - 11:54:59

Przodkowie postawili pomnik ofiarom......i wszystko jasne, Einstein mial racje.

Tak trudno einsteinie zrozumieć , że pomiędzy współczesnymi , a ofiarami  IWŚw. żyli przodkowie  tych pierwszych ? Polska mowa trudna mowa - dla Zdobylaka i Zawiślaka.

#3 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 16 listopad 2018 - 14:48:50

Tak trudno einsteinie zrozumieć , że pomiędzy współczesnymi , a ofiarami  IWŚw. żyli przodkowie  tych pierwszych ? Polska mowa trudna mowa - dla Zdobylaka i Zawiślaka.

W mej rodżinnej miejscowośći, też stoi taki pomnik nazywany po staremu" Denkmal".Z początkiem marca 1945 roku, kiedy zbliżał się front radziecki, mieszkancy szybciutko odkęcili zainstalowaną w nim tablicę z nazwiskami ofiar i schowali w pewnej szopie zacnego mieszkanca, tak przeleżała tam pełne47 lat.Kiedy już zostały podpisane nowe układy i traktaty, między Polską a RFN a wydawało się  że Polacy to prawdńiwi pełni tolerancji przyjaciele miejscowej ludnośći, wyjęto ją z ukrycia i przykręcono na dawne swe miejsce, dorabiając dwie nowe tablice z nazwiskami poległych żołnieży II wojny św..Tuż po ponownym poświęceniu, nocą jakiś bardzo usłużny patriota, typu prawy i sprawiedliwy, młotkiem rozwalił wszystkie trzy tablice, choć zadnych faszystowskich wizerunków na nich nie było.Bardzo mnie to zabolało, gdyż na pierwszej tablicy widniało nazwisko i imię  brata mego ojca, który zgiął w kilka dni przed koncem wojny bo 15 X a tablica owa już została wpisana do dzieł dziedżictwa narodowego.Od tamtej pory czuję pewną rezerwę, przy kontaktach wzajemnych tak młodych jak starszych ludnośći napływowej. Wspomnę tylko że nie wdrożono żadnego sledztwa, ani próby ustalenia sprawcy owego wandalizmu, tak też szczępy owych tablic, wiszą po dzień dzisiejszy napomniku pod Krapkowicami.Tak sobie myślę odwiedzajęc niemieckie cmentarze i pomniki, na których spczywają Polacy, zadbane krzyże i monumenty, dochodząc do tego że jednak nie wszystkie narody są jednakowo głupie.Widząc jak Niemcy dobitnie zrozumieli historię minionych dwóch wojeń światowych.

#4 eryk14

eryk14

Swojak

• PipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 13:33:14

W mej rodżinnej miejscowośći, też stoi taki pomnik nazywany po staremu" Denkmal".Z początkiem marca 1945 roku, kiedy zbliżał się front radziecki, mieszkancy szybciutko odkęcili zainstalowaną w nim tablicę z nazwiskami ofiar i schowali w pewnej szopie zacnego mieszkanca, tak przeleżała tam pełne47 lat.Kiedy już zostały podpisane nowe układy i traktaty, między Polską a RFN a wydawało się  że Polacy to prawdńiwi pełni tolerancji przyjaciele miejscowej ludnośći, wyjęto ją z ukrycia i przykręcono na dawne swe miejsce, dorabiając dwie nowe tablice z nazwiskami poległych żołnieży II wojny św..Tuż po ponownym poświęceniu, nocą jakiś bardzo usłużny patriota, typu prawy i sprawiedliwy, młotkiem rozwalił wszystkie trzy tablice, choć zadnych faszystowskich wizerunków na nich nie było.Bardzo mnie to zabolało, gdyż na pierwszej tablicy widniało nazwisko i imię  brata mego ojca, który zgiął w kilka dni przed koncem wojny bo 15 X a tablica owa już została wpisana do dzieł dziedżictwa narodowego.Od tamtej pory czuję pewną rezerwę, przy kontaktach wzajemnych tak młodych jak starszych ludnośći napływowej. Wspomnę tylko że nie wdrożono żadnego sledztwa, ani próby ustalenia sprawcy owego wandalizmu, tak też szczępy owych tablic, wiszą po dzień dzisiejszy napomniku pod Krapkowicami.Tak sobie myślę odwiedzajęc niemieckie cmentarze i pomniki, na których spczywają Polacy, zadbane krzyże i monumenty, dochodząc do tego że jednak nie wszystkie narody są jednakowo głupie.Widząc jak Niemcy dobitnie zrozumieli historię minionych dwóch wojeń światowych.

co sie dziwisz, polska mentalnosc, polak moze ale innemu nie pozwoli

teraz jest glosno o tym cmentarzu orlat lwowskich jak to ukraincy sa zli

ale polacy to samo robia z bylymi niemieckimi pomnikami tak jak ukraincy z polskimi

#5 Samanta Blumstein

Samanta Blumstein

Piękny Śląsk

• PipPipPipPip
  • 4861 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 19:17:24

Nieznani wandale rozbili jedną z dwóch tablic pomnika poświęconego żołnierzom UPA i mieszkańcom Mołodycza na Podkarpaciu. Pomnik znajduje się na dawnym greckokatolickim cmentarzu w tej miejscowości.
Zdaniem Piotra Tymy, prezesa Związku Ukraińców w Polsce zniszczenie pomnika w Mołodyczu to nie „chuligański wybryk, ale klasyczna prowokacja”. Przypomniał, że w ub. r. zniszczone zostały podobne pomniki m.in. w Radrużu, Hruszowicach i Wierzbicy.

#6 Samanta Blumstein

Samanta Blumstein

Piękny Śląsk

• PipPipPipPip
  • 4861 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 19:28:29

Nieznani sprawcy umieścili na pomniku swastykę, znak SS i herb Ukrainy, tryzub, a także napisali farbą m.in. "Smert Lacham" (Śmierć Lachom) i "Wynocha z Ukrainy". Namalowano też czerwono-czarne flagi ukraińskich nacjonalistów. Zdarzenie potępił już szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. "Huta Pieniacka jest i będzie symbolem pojednania Ukraińców i Polaków

Nieznani sprawcy umieścili na pomniku swastykę, znak SS i herb Ukrainy, tryzub, a także napisali farbą m.in. "Smert Lacham" (Śmierć Lachom) i "Wynocha z Ukrainy". Namalowano też czerwono-czarne flagi ukraińskich nacjonalistów. Zdarzenie potępił już szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. "Huta Pieniacka jest i będzie symbolem pojednania Ukraińców i Polaków

#7 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 20:28:30

co sie dziwisz, polska mentalnosc, polak moze ale innemu nie pozwoli

teraz jest glosno o tym cmentarzu orlat lwowskich jak to ukraincy sa zli

ale polacy to samo robia z bylymi niemieckimi pomnikami tak jak ukraincy z polskimi

Jeśli liczyłeś drogi przyjacielu-ółko że Cię poprę w tych wywodach, to się jednak grubo mylisz.To wszysko co opisałem nieco wyżej, wydarzyło się pełne 25 lat temu na fali pierszego patriotycznego zrywu, podobnie jak Twoje przykłady też są z tego okresu, więc szukamy raczej porozumień a nie wytykań cudzych błędów. Polakom, też nie jest i nie było łatwo strawić tego co przeżyli sami i ich rodźiny w czasie ostatniej wojny, więc nie dolewajmy oliwy do ognia, bo to nie prowadźi do niczego dobrego. Szuajmy natomiast jak najdalej idącej nići porozmienia, choćby takiej jaka istniała od 1945-1990, jakoś wtedy nie było miedzy nami wielkich wytykań a dało się normalnie żyć.

#8 MIM1234

MIM1234

Swojak

• PipPipPipPip
  • 385 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 00:09:36

Jeśli liczyłeś drogi przyjacielu-ółko że Cię poprę w tych wywodach, to się jednak grubo mylisz.To wszysko co opisałem nieco wyżej, wydarzyło się pełne 25 lat temu na fali pierszego patriotycznego zrywu, podobnie jak Twoje przykłady też są z tego okresu, więc szukamy raczej porozumień a nie wytykań cudzych błędów. Polakom, też nie jest i nie było łatwo strawić tego co przeżyli sami i ich rodźiny w czasie ostatniej wojny, więc nie dolewajmy oliwy do ognia, bo to nie prowadźi do niczego dobrego. Szuajmy natomiast jak najdalej idącej nići porozmienia, choćby takiej jaka istniała od 1945-1990, jakoś wtedy nie było miedzy nami wielkich wytykań a dało się normalnie żyć.

Można byłoby się z tym zgodzić,gdybby nie nastąpiła w międzyczasie dojna zmiana.Nastąpił widoczny podział społeczeństwa na 1 i 2 sort, zakamuflowaną opcję niemiecką,komunistów,złodzei i Bóg wie kogo jeszcze.Przedstawiciele ok.25% społeczeństwa przy pomocy nieobiektywnej propagandy uzurpują sobie prawo do przejęcia rządu dusz.Kto się wychyli ze zdaniem odmiennym jest traktowany z buta,wygrzebuje się sprawy rodzinne,prywatne nawet parę pokoleń wstecz.Autorytety moralne podnoszą te sprawy,ale przedstawiciele oficjalnej propagandy bardzo ostro to zwalczją,narzucając swoją tzw.rację.Przoduje w tym telewizja tzw.publiczna,która przez odpowqiednio dobranych komentatorów urabia nie zawsze zorientowanych odbiorców.Trudno powiedzieć czy jest to do naprawienia.

#9 Samanta Blumstein

Samanta Blumstein

Piękny Śląsk

• PipPipPipPip
  • 4861 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 06:14:52

Ostatnie zdanie  o latach 1945 - 1990 jest w 100 % nieprawdziwe. 

#10 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 10:33:28

Można byłoby się z tym zgodzić,gdybby nie nastąpiła w międzyczasie dojna zmiana.Nastąpił widoczny podział społeczeństwa na 1 i 2 sort, zakamuflowaną opcję niemiecką,komunistów,złodzei i Bóg wie kogo jeszcze.Przedstawiciele ok.25% społeczeństwa przy pomocy nieobiektywnej propagandy uzurpują sobie prawo do przejęcia rządu dusz.Kto się wychyli ze zdaniem odmiennym jest traktowany z buta,wygrzebuje się sprawy rodzinne,prywatne nawet parę pokoleń wstecz.Autorytety moralne podnoszą te sprawy,ale przedstawiciele oficjalnej propagandy bardzo ostro to zwalczją,narzucając swoją tzw.rację.Przoduje w tym telewizja tzw.publiczna,która przez odpowqiednio dobranych komentatorów urabia nie zawsze zorientowanych odbiorców.Trudno powiedzieć czy jest to do naprawienia.

A jak sądźisz Drogi Przyjacielu, że to co napisałeś wyżej pójdzie w zapomnienie? nic z tych rzeczy.Nie dalej jak dwa tygodnie temu, na ławie zasiał w wieku 94 lat wówczas 17 letni nadzorca KZ Stu tth of( niemiecki obóz pod gdańskiem).Sądzony jest jako niepełnoletni, bo w czasie przestępstwa nie miał wymaganego wieku.Prawdopodobnie jest to ostatni proces wojenny, ale wracając do tematu to chyba nikomu się nie wydaje że coś może ulec uwadze, wystarczy nieco większe zachwiane gopodarcze a zacznie się( sza bat czaro wnic) więc mówiąc prostym językiem "przyjdzie kryska na matyska".

#11 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 10:47:41

Ostatnie zdanie  o latach 1945 - 1990 jest w 100 % nieprawdziwe. 

A jednak się z Tobą Samanto nie zgodzę, bo dobrze pamiętam, że  w szkolnej ławie to" miałem ći ja przyjacieiela" choć słowa są z innego kontekstu a on rodźinnie pochodżił z tamtej strony rzeki, to było nam razem dobrze.Nieraz chwytaliśmy się za czuby, ale ogólnie nasze dziećiństwo i młodość była wspaniała.Teraz już tylko sporadycznie się spotykamy, wspominając z nostalgią tamte wspaniałe lata.

#12 Samanta Blumstein

Samanta Blumstein

Piękny Śląsk

• PipPipPipPip
  • 4861 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 14:12:20

A jednak się z Tobą Samanto nie zgodzę, bo dobrze pamiętam, że  w szkolnej ławie to" miałem ći ja przyjacieiela" choć słowa są z innego kontekstu a on rodźinnie pochodżił z tamtej strony rzeki, to było nam razem dobrze.Nieraz chwytaliśmy się za czuby, ale ogólnie nasze dziećiństwo i młodość była wspaniała.Teraz już tylko sporadycznie się spotykamy, wspominając z nostalgią tamte wspaniałe lata.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni . Mnie chodzi raczej o system w tamtych czasach i prześladowanie  Ślązaków  czy Niemców.  

#13 Mikolin

Mikolin

Nowy

• Pip
  • 2 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 14:52:39

Co dalej z Pomnikiem w Mikolinie?

#14 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 19:27:52

Jedna jaskółka wiosny nie czyni . Mnie chodzi raczej o system w tamtych czasach i prześladowanie  Ślązaków  czy Niemców.  

A czy my sami byliśmy aż tak bezkrytyczni? Też zesmy uważali się za ważniejszych, mając ujka w Rajchu.Przypomijmy sobie kiedy byliśmy sami, miedzy sobą, jak to wyśmiewano się z chadzaji, że mają syf na swych podwórkach i z daleka widać kto tam mieszka.Przykładów można by podawac bez liku,więc pochylmy się też nad własnym zachowaniem tamtego okresu.Oni w zasadzie mieli piorytet i przewagę nad nami że kurczowo trzymali władzę, którą ofiarowała Rosja.Trzeba przyznac że ten argument już dawno został im wyrącony, od wielu lat w tych miejscach gdzie żyjemy wikszą paką, to my decydujemy kto rządźi samorządnie.

#15 eryk14

eryk14

Swojak

• PipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 21:29:05

czekalem na inne wypowiedzi ale sam to odpowiem

wiem co mi opowaiadali dziadkowie, co sie dzialo zaraz  po wojnie,

wiem co mi opowiadali rodzice co sie dzialo w latach50 60,70

wiem co ja sam przezylem jakie nieprzyjemnosci mnie spotykaly  od strony naplywowych 

( nieraz to opisywalem o tych polskich nauczycielach co najpierw poza karaniem za uzywanie niemieckich i slaskich slowek jak zabraniali  przynoszenia i uzywania niemieckich przyborow w szkole mimo ze wpolsce byly trudnosci z dostaniem czegokolwiek

a teraz ci nauczyciele maja dzieci w niemczech i juz im niemieckosc nie przeszkadza)

nawet sluzac w polskim wojsku musialem wysluchowac na slazakow, czechow i niemcow

wiec jest takie powiedzeenie ze nalezy przebaczyc 

ale dodatkow jest ze krzywdy sie pamieta i nalezy upominac 

gdyz kto zapomina o bledach to jest skazany na ich powtarzanie

skoro jest tez mowa o rocznicy ukonczenia 1 wojny w 1918

to znam wiele rodzin  w rejonie powiatow kluczbork, olesno, strzelce op

, ktore pochodza z terenow zajetych przez polske w  latach 1918-1922,

pisze o osobach ktore znaja historie swej rodziny i jak te  rodziny zostaly  brutalnie zmotywowane przez polskie wladze  do opusczenia wtedy ziem  kssiestwa poznanskiego i wschodniego gornego slaska

#16 eryk14

eryk14

Swojak

• PipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 21:37:29

A czy my sami byliśmy aż tak bezkrytyczni? Też zesmy uważali się za ważniejszych, mając ujka w Rajchu.Przypomijmy sobie kiedy byliśmy sami, miedzy sobą, jak to wyśmiewano się z chadzaji, że mają syf na swych podwórkach i z daleka widać kto tam mieszka.Przykładów można by podawac bez liku,więc pochylmy się też nad własnym zachowaniem tamtego okresu.Oni w zasadzie mieli piorytet i przewagę nad nami że kurczowo trzymali władzę, którą ofiarowała Rosja.Trzeba przyznac że ten argument już dawno został im wyrącony, od wielu lat w tych miejscach gdzie żyjemy wikszą paką, to my decydujemy kto rządźi samorządnie

chmm, do dzisiaj widac te granice , 

wystarczy przekroczyc na zachod linie kluczbork-brynica popielow skorogoszcz ,niemodlin

juz widac roznice  w obejsciach

#17 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 21:57:03

Jest przerwa w ważnym dla nas meczu ,więc szybko coć skreślę.Eryku trzymajmy się jednak istotnych faktów tamtego okresu, bo było tak że dopiero w roku 1922 wschodnia cząść Górnego Sląska została przyznana Polsce. więc  nie wyprzedzaj zdarzen które nastąpią dopiero nieco pózniej o innych rzeczach które wymieniłeś wyżej, już pisałeś conajmniej parokrotnie, nad czym nie warto się zatrzymywać.Ja i inni co nieco znamy z własnej autopsji z pewnośćią jestem dość starszy od Ciebie, więc nie dam się przegadać o rzeczach których w wielu przypadkach uczestniczyłem, lub prawie co liznąłem, bo wcale nie było tak tragicznie jak próbujesz to zaisynuować.Pozwolisz że jednak każdy z nas pozostanie przy swej wersji tamtych czasów.

#18 eryk14

eryk14

Swojak

• PipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 23:14:09

Jest przerwa w ważnym dla nas meczu ,więc szybko coć skreślę.Eryku trzymajmy się jednak istotnych faktów tamtego okresu, bo było tak że dopiero w roku 1922 wschodnia cząść Górnego Sląska została przyznana Polsce. więc  nie wyprzedzaj zdarzen które nastąpią dopiero nieco pózniej o innych rzeczach które wymieniłeś wyżej, już pisałeś conajmniej parokrotnie, nad czym nie warto się zatrzymywać.Ja i inni co nieco znamy z własnej autopsji z pewnośćią jestem dość starszy od Ciebie, więc nie dam się przegadać o rzeczach których w wielu przypadkach uczestniczyłem, lub prawie co liznąłem, bo wcale nie było tak tragicznie jak próbujesz to zaisynuować.Pozwolisz że jednak każdy z nas pozostanie przy swej wersji tamtych czasów.

akurat bylo, 

niejednokrotnie to tez opisywalem jak te powiaty kluczbork, olesno , strzelce op, zaraz po wojnie przezyly  gehenne z rak polskich szabrownikow,

takie miasta jak kluczbork, olesno, gorzow slaski, dobrodzien to nie splonely w wyniku dzialan wojennych tylko  po szabrze polskich band z rejonu kepna,wieruszowa, wielunia, klobucka, praszki, przystajni.ktore podpalaly wszystko dla zatarcia sladow. by zwalic wine na dzialania wojenne, 

ci ktorzy na wsiach mieli jakies motocykle , mofy rowery to juz potem  zabierano w majestacie prawa dla milicji a naprawde wywozono na  targi do czestochowy, wielunia

#19 Robur

Robur

Swojak

• PipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 21 listopad 2018 - 18:36:53

Zadna nowość Eryku! Niemcy też nie byli lepśi, zabierali wszystko co do wody nie ućiekło i na drzewo nie wlazło.Mój Opa należał wówczas do zamożniejszych ludzi w okolicy,kiedy wybuchła wojna zabrano mu prawie co zakupiony samochód marki DKF, jako wyższa konieczność dla oficerów frontowych, nigdy nie doczekał się jego zwrotu ani zadość uczynienia, gdyż po wojnie pozostał na swych włośćiach, to też reforma rolna okroiła mu dość poważnie swoje pola i przyłączyła do gruntów hrabiowskich wćielonych do PGRu nigdyich więcej ich nie odzyskał,bo był Niemcem, może gdyby miał jakąś powstanczą legitkę, ale on był wtedy kiedy trzeba było po tamtej stronie, więc mógł się co najwyżej oblizać.Po 90 roku PGR podzielono nadwoje i sprzedano nowobogackim, więc nikogo to nie obchodźi co było dawniej.Zakres krzywd jest naprawdę ogromny po każdej ze stron, więc nie ma co wspominać minionych czasów, bo wówczas to możemy co najwyżej wykopać większe rowy między sobą niż te które istniały dotychczas.

#20 eryk14

eryk14

Swojak

• PipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 21 listopad 2018 - 21:29:09

Zadna nowość Eryku! Niemcy też nie byli lepśi, zabierali wszystko co do wody nie ućiekło i na drzewo nie wlazło.Mój Opa należał wówczas do zamożniejszych ludzi w okolicy,kiedy wybuchła wojna zabrano mu prawie co zakupiony samochód marki DKF, jako wyższa konieczność dla oficerów frontowych, nigdy nie doczekał się jego zwrotu ani zadość uczynienia, gdyż po wojnie pozostał na swych włośćiach, to też reforma rolna okroiła mu dość poważnie swoje pola i przyłączyła do gruntów hrabiowskich wćielonych do PGRu nigdyich więcej ich nie odzyskał,bo był Niemcem, może gdyby miał jakąś powstanczą legitkę, ale on był wtedy kiedy trzeba było po tamtej stronie, więc mógł się co najwyżej oblizać.Po 90 roku PGR podzielono nadwoje i sprzedano nowobogackim, więc nikogo to nie obchodźi co było dawniej.Zakres krzywd jest naprawdę ogromny po każdej ze stron, więc nie ma co wspominać minionych czasów, bo wówczas to możemy co najwyżej wykopać większe rowy między sobą niż te które istniały dotychczas.

wiem co sie dzialo w czasie wojny , tyle o tym jest naglasniane, 

tylko ze jest ta roznica ze niemcy  wpolsce dzialali 1939 -1945

a polacy na niemcach 1945-do teraz wlasciwie, ,

znowu  tez nalatuja na biskupa Nosola;

gdyz nossol ostrzega przed nacjonalizmem- w tym go krytykuje gazeta-dziennik narodowy

z tym co niemcy robili to bylo naglasniane ale to jak polacy mscili sie na niemcach i slazakach jako bylych obywatelach republiki weimarskiej i 3 rzeszy to bylo wyciszane.

tez wystarczy wspomniec wscieklosc na symym forum nto gdy sie wspomina  historii powojennego obozu w  lambinowicach lub o tym jak wywozono  w 1945ze slaska na wschod do roboty , na sybir lub do kazachstanu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych