Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Alimenty na tatusia :: zobacz komentowany artykuł

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~czyt~

~czyt~
  • Goście

Napisano 04 marzec 2012 - 11:25:02

to dlaczego MOPR nie szukał ojca jak dzieci były w domu dziecka i nie każą jemu płacić na utrzymanie???tylko Państwo utrzymuje, teraz chłopak ma płacić na jego utrzymanie a kto zapłaci za niego ratę do banku, utrzyma jego dzieci,rodzinę??/ to jest chore

#2 ~syn~

~syn~
  • Goście

Napisano 04 marzec 2012 - 11:51:40

to dlaczego MOPR nie szukał ojca jak dzieci były w domu dziecka i nie każą jemu płacić na utrzymanie???tylko Państwo utrzymuje, teraz chłopak ma płacić na jego utrzymanie a kto zapłaci za niego ratę do banku, utrzyma jego dzieci,rodzinę??/ to jest chore

Chore przepisy w chorym państwie!
Zgodziłbym się gdyby wcześniej "tatuś" był tatusiem, a nie widniał tylko w metryce.
Wiele mamy takich przepisów czy będzie temu kiedyś kres?

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 marzec 2012 - 13:20:41

Wypisz wymaluj moja sytuacja. Niedawno ojciec zalozyl mi w sadzie sprawe o alimenty - czekam co bedzie dalej. Wielkim wysilkiem pracowalam na to co mam, ciezko bylo wyrawac sie z patologii ale sie udalo i stworzylam swojemu dziecku normalny dom. Teraz najpewniej bede zmuszona placic na ojca, ktory w swoim zyciu przepracowal moze z piec lat, a jak sie mu uwage zwracalo to mowil, ze to jego zycie i jego sprawa. Przykre.....

#4 ~ali~

~ali~
  • Goście

Napisano 05 marzec 2012 - 08:34:27

Mam nadzieję ,że w przyszłości od takiej sytuacji mojego syna uchroni to, że sprawa o zasądzone alimenty od ojca jest u Komornika i zadłużenie alimentacyjne , a spore !!!!, nie będzie uprawniać go do roszczeń na swoją rzecz.

#5 ~MAC~

~MAC~
  • Goście

Napisano 06 marzec 2012 - 17:28:44

Mam nadzieję ,że w przyszłości od takiej sytuacji mojego syna uchroni to, że sprawa o zasądzone alimenty od ojca jest u Komornika i zadłużenie alimentacyjne , a spore !!!!, nie będzie uprawniać go do roszczeń na swoją rzecz.

Niestety, muszę Cię zmartwić. To że nie płacił na twojego syna, nic Ci nie da. U mnie była podobna sytuacja - ojciec nic nie płacił, bo zawsze pracował na czarno, wiec nie było z czego ściągać. Alimenty nie były wysokie - sąd zawsze uwzględniał nie potrzeby mojej mamy, tylko dochody mojego ojca, więc zasądzili mu kwotę która w tamtych czasach stanowiła równowartość 4 kg jabłek, jednak on i tak nie płacił. Dzisiaj ja mam dobre dochody - ok 11 tys, więc ojciec sobie o mnie przypomniał i złożył wniosek alimentacyjny. Z tego co słyszałem to ma duże szanse, bo sąd nie będzie patrzył na to że ojciec mnie nie utrzymywał, tylko na to ze ja mam teraz z czego płacić. Do tego jest jakiś przepis mówiący że rodzice nie mogą żyć na niższym poziomie niż dzieci, więc mogą mi nieźle dowalić. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale najlepsza opcja to jest faktycznie pozbawienie praw rodzicielskich.

#6 ~jurysta~

~jurysta~
  • Goście

Napisano 11 marzec 2012 - 06:36:05

Piszę do wszystkich zbulwersowanych - prawnie problem został przedstawiony wadliwie. Trzeba stanowczo stwierdzić, że odpłatność za pobyt w DPS nie stanowi podstawy do żądania alimentów od dzieci.Zasadą jest to, że uprawniony do alimentów jest tylko ten, kto pozostaje w niedostatku.W niedostatku pozostaje osoba, która nie jest w stanie przy swojej sytuacji finansowej, osiąganych dochodach, sama zaspokoić swoich usprawiedliwionych podstawowych potrzeb takich jak mieszkanie,wyżywienie czy potrzeby zdrowotne. Tytułowy "tatus" ma zaspokojone owe podstawowe potrzeby. Odrębną kwestią jest praktyka DPS -ów ściągania od dzieci pieniędzy za pobyt "tatusia" w tej placówce pod szyldem alimentów - uważam to za nadużycie prawa i każdy mądry sędzia rodzinny pozew z takim jak w artykule uzasadnieniem oddali. Odpłatność za DPS nie jest zaspokojaniem podstawowych potrzeb pensjonariusza w rozumieniu obowiązku alimentacyjnego. Istniejąca - jak w Opolu- praktyka obciążania dzieci kosztami pobytu ich pseudo rodziców w DPS jest tylko smutnym potwierdzeniem filozofii niemoralnego poszukiwania pieniedzy tam gdzie ich szukać nie należy.
Pamiętać trzeba, ze prowadzenie DPS to zadanie własne samorządu a nie dzieci poszkodowanych przez patologicznych rodziców. Pozdrawiam

#7 ~Aneta~

~Aneta~
  • Goście

Napisano 11 marzec 2012 - 20:15:18

Dziękuję "Juryście" za informację. Faktycznie rodzic będący w niedostatku ma prawo ubiegać się o alimenty od dzieci. A zły ojciec - pensjonariusz domu pomocy ma dobre warunki egzystencji i nie powinien obciążać "obcych" sobie ludzi bo nie troszczył się o byt swoich potomków gdy tego potrzebowały.
Mnie tylko ciekawi czy dzieci mają prawo "wydziedziczyć" złego ojca i nic na niego nie płacić?

#8 ~Osoba~

~Osoba~
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2012 - 10:07:20

Ludzie dla mnie alimenty powinny być płacone do 18 roku życia i KONIEC,jak sobie mamusia i tatuś nie będą skakać do gardła to dziecko dorosłe może prosić o pomoc rodzica w dalszej nauce.LUDZIE nie potrafimy jako rodzice rozwiązywać swoich problemów i mamy do innych pretensję ,po prostu skandal !!!!!NIE UCZMY NASZE DZIECI PASOŻYTOWANIA I LENISTWA,TYLKO ODPOWIEDZIALNOŚĆ......

#9 ~Ociec~

~Ociec~
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2012 - 15:26:10

Ludzie dla mnie alimenty powinny być płacone do 18 roku życia i KONIEC,jak sobie mamusia i tatuś nie będą skakać do gardła to dziecko dorosłe może prosić o pomoc rodzica w dalszej nauce.LUDZIE nie potrafimy jako rodzice rozwiązywać swoich problemów i mamy do innych pretensję ,po prostu skandal !!!!!NIE UCZMY NASZE DZIECI PASOŻYTOWANIA I LENISTWA,TYLKO ODPOWIEDZIALNOŚĆ......

Cosik ci sie poprzestawialo

#10 ~Otylia~

~Otylia~
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2013 - 12:27:01

Ten komentarz kto pisal to jest niespelna rozumu jak juz piszesz to pisz realia byles w Niemczech i nic nie wiesz na temat domu seniora wiec wiedz ze utrzymanie czlowieka w domu starcow w Niemczech kosztuje 3000 Euro ,moj maz ma rente gornicza i ma 1100 Euro to ma bardzo duzo bo ja po 35 latach dostalam 700 Euro a pracowalam w Fabryce i wcale malo nie zarabialam .Jak dzieci oddaja rodzica(ow) do Domu Starcow to musza doplacac ale wpierw sprawdzaja czy nato stac ile dziecko zarabia jak ma malo to doplaca Panstwo.A mlodzi ludzie dostaja normalne mieszkanie a nie musza kupowac wlasnosciowe .Tak to wyglada wiec jak piszesz to pisz realia a nie glupoty bo siejesz parola .

#11 ~Hortensja~

~Hortensja~
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:23:39

ojciec mojego znajomego znalazł się w domu pomocy społecznej, miał emeryturę ale ona była za niska na potrzeby domu starców a dzieci mało zarabiają. Okazało się, że samorząd dopłaca w takich przypadkach do DPS. To jest w woj. białostockim. Czy w woj. opolskim nie może być tak samo ?.

#12 ~...~

~...~
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2013 - 22:10:27

Właśnie borykam się z tym problemem. Muszę spowiadać się z tego ,co mam, ile zarabiam itd, bo trzeba opłacić tatusiowi pobyt w domu opieki....Nikt nie pyta mnie, co przezyłam, jak sobie dałam radę, co czułam, kiedy byłam dzieckiem.....Bardzo dużo czasu minęło zanim zapomniałam o dzieciństwie i złych rzeczach, a przez nasze "prawo" muszę na nowo to wszystko przechodzić. Niestety, teraz to, że wyszłam na ludzi, skończyłam studia i pracuję, jest tylko dla mnie problemem, bo jestem w stanie opłacić pobyt ojca w dp. Najlepiej, gdybym była menelem, jak on, nikt by mnie wtedy nie ścigał.....Wszystko to jest porąbane............Teraz już wiem, że oprócz zdrowia, najważniejszym jest mieć NORMALNYCH RODZICÓW, w których ma się oparcie i czuje się przy nich bezpiecznie........

#13 ~Magdalena~

~Magdalena~
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 16:54:26

Nie rozumiem, dlaczego tak mało ludzi zwraca się do sądu. przecież jeśli rodzic jest alkoholikiem albo tak jak w artykule w ogóle nie zajmował się dzieckiem i nie utrzymywał go możan się powołać na zasady współżycia społecznego i wygrać sprawę.

"Okoliczność, iż ojciec źle wywiązywał się ze swoich rodzicielskich obowiązków, unikał zatrudnienia, miał sprawę w sądzie o alimenty na rzecz dziecka i ich nie płacił, nie utrzymuje kontaktów z rodziną od wielu lat, nie dba o istnienie więzi rodzinnych, nie powoduje samo w sobie, że ojciec nie ma prawa do ubiegania się o alimenty od swojego dziecka.

Jednak powyższe okoliczności mogą stanowić podstawę oddalenia powództwa, ze względu na jego niezgodność z zasadami współżycia społecznego. Zgodnie bowiem z art. 5 Kodeksu cywilnego, nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony." - tak pisze prawnik http://www.eporady24...,3,16,1826.html

To trochę dokładanie sobie zobowiązań na własne życzenie...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych